İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
MUĞLA
Muğla Valiliği
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü

28 ŞUBAT SİVİL SAVUNMA GÜNÜ VE 1-7 MART DEPREM HAFTASI 02 Mart 2017

(28 ŞUBAT SİVİL SAVUNMA GÜNÜ VE 1-7 MART DEPREM HAFTASI)

“Her yıl 28 Şubat Sivil savunma Günü” ve mart ayının ilk haftasını, deprem bilincinin oluşturulması ve depremlere karşı hazırlıklı olunması amacıyla “Deprem Haftası” olarak kutlanmaktadır..

Yapmış olduğumuz eğitimler, tatbikatlar, sergiler, broşör dağıtımı  ve diğer etkinliklerle halkımızın bilinçlenmesi ile afet farkındalığı oluşturmaya çalışıyoruz.

Bu kapsamda önlem alma ve zarar azaltma kültürünün geliştirilmesi ile  afet hazırlıklarının  modern teknolojiden, iletişim sistemlerinden faydalanarak Devlet’in ve bireylerden başlayarak toplumun tüm kesimlerinin duyarlılığı, ve katkılarının yanı sıra, kurumlar arası eşgüdümle yürütülmesi amaçlanmaktadır.

Halkın desteği ve etkin katılımı, bu konudaki başarıda belirleyici etkendir. Bu nedenle halkın bilinçlendirilmesine yönelik etkinliklere ve uygulamalı eğitim çalışmalarına süreklilik kazandırılmış bulunmaktayız.

            Eğitilmiş, bilinçli bireylerin oluşturduğu bir toplumda, yerinde zamanında ve doğru yöntemlerle yapılan müdahaleler, kaza ve doğal felaketler sonrasında yaşanacak olumsuzlukları azaltacaktır.

Topraklarımızın % 92'si deprem kuşağında bulunuyor, nüfusumuzun % 95'i ise deprem kuşağında yaşıyor. Topraklarımızın % 66’sı ve büyük sanayi tesislerinin % 75’i 1’inci ve 2’inci derece deprem bölgesinde yer almaktadır.

Afetlere karşı hazırlık, zarar azaltma, kurtarma ve iyileştirme çalışmalarının halkın beklentilerine yanıt oluşturan, hızlı, etkin, zamanında hizmet üretebilecek düzeye çıkarılması, geleceğimiz yönünden zorunluluk olup bu kapsamadaki çalışmalarımızı her gün artan bir gayretle sürdürmekteyiz.

Deprem Haftası ve Sivil Savunma Günü etkinliklerinin, ilimizde afet bilincinin artmasına vesile olması temennisiyle,  afetlerden uzak, sağlıklı ve mutlu yıllar diliyorum.”

 M.Temel KIŞLAL

İl AFAD Müdürü

 

DEPREM HAFTASI ETKİNLİKLERİ

27.02.2017 PAZARTESİ

- Yücelen Sağlık Meslek Lisesi’nde Eğitim

28.02.2017 SALI

- Yatağan Devlet Hastanesi’nde Tatbikat

01.03.2017 ÇARŞAMBA

- Muğla Fen Lisesi’nde Deprem Tahliye Tatbikatı

02.03.2017 PERŞEMBE

- Atatürk Turizm Meslek Lisesi’nde Eğitim

- Sınırsızlık Meydanı’nda Sergi

03.03.2017 CUMA

- Muğla Anadolu Lisesi’nde Deprem Tahliye Tatbikatı

06.03.2017 PAZARTESİ

- Muğla Şifa Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde İkaz-Alarm Tatbikatı

07.03.2017 SALI

- Turgut Reis Lisesi’nde Yangın Tahliye ve Tatbikatı ve Deprem Tahliye Tatbikatı